Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Gazeteci > Özkan Altıntaş biyografi, resim, video ve bilgiler !

Özkan Altıntaş

Kategori: Gazeteci

Özkan Altıntaş Özkan Altıntaş TurkiyeTurizm.com haber sitesiSahibi ve Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor. TRT Müzik (TRT4) kanalında her pazartesi 21.30'da yayınlanan, tekrarı ise cumartesi geceleri 00.50'de yapılanTürk Sanat Musikisi Külliyatı adlı 13 bölümlük belgeselin yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, İstanbul Gazeteciler Derneği kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazetecidir. Çeşitli branşlarda gazetecilikyaptı, 1970'den beriturizm yazarlığı yapıyor. Sanat Tarihçi olan Özkan Altıntaş, Türkiye Sanat Tarih Derneği'nın kurucuları arasında yer aldı ve üyesidir. Özkan Altıntaş (Ozkan Altintas) İlkokula Bolu Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı.

Zonguldak Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu sonrası Mehmet Çelikel Lisesi Ortaokul bölümüne devam etti.

İstanbul Kadıköy Ortaokulu'ndan mezun olduktan sonra Vefa Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü"nü bitirdi. Avrupa Sanatı, Bizans Sanatı, Osmanlıca, Yeniçağ Tarihi, Kütüphanecilik, Psikoloji ve Pedagoji sertifikaları ve Eğitim Lisansı bulunuyor. Türk-İslam Sanatı üzerine "Osmanlı Bimarhaneleri' konulu tezi bulunuyor. Köy Enstitüsü Öğretmeni anne, sigortacı babanın (O tarihlerde TCDD CER Atölyeleri Şefi)oğlu olarak 1946 yılında Eskişehir Çifteler'dedoğdu. Evli iki çocuklu sürekli sarı basın kartı sahibidir. FOTOĞRAFÇILIK VE SİNEMA Gençlik çağlarında (14-15 yaş) eğitimini sürdürürken harçlığını çıkarmak için yaz aylarında Tahtakale'de kırtasiyecive benzeribir çok yerde çalıştı.

Daha sonra Foto Nato, Foto Bella gibi fotoğraf stüdyolarında çalıştı.

Zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar"ın fotoğrafçısı Kemal Baysal"ın sahibi olduğu Baysal Film"de asistan olarak girdi. Fotoğraf teknikleri, baskı, rotüş, film banyosu, stüdyo çekimlerindeki başarısı üzerineSes ve Hayat mecmualarının renkli kapak ve poster çekimlerinde Kemal Baysal"a ve devrin ünlü fotoğraf ustalarına asistanlık yaptı.

Aynı dönemde fotoğraf sanatçısı Sami Güner"in asistanlığını yaparak manzara fotoğrafları çekimi için bir çok bölgeyi birlikte dolaştı. And Film ile sinema sektörüne girerek Yeşilçam"da çalıştı.

Film aralarında yayınlanan kısa metrajlı reklam ve çizgi filmlerinin çekimi, montajında asistanlık yaptı.

And Film'in çekimlerindeünlü yönetmenlerin ve kameramanların asistanlığı yanında, o devirdesinemaların kapısına asılan film sahnelerinin siyah-beyaz fotoğraflarını çekerek set fotoğrafçısı olarak da çalıştı.

MÜZİSYENLİK DÖNEMİ Lise dönemlerinde gitar çalıp şarkı söyleyerek müzisyenlik yaptı.

Vefa Lisesi okul orkestrasında başladığı müzik yaşamını “Beyaz Kelebekler” grubunda gitar çalıp çeşitli konserlerle sürdürdü. Arkadaşlarıyla kurduğu “Batılılar Orkestrası” ile Ömür Göksel, Mehmet Taneri, Ömer Tarıman, Gökben, Candan, Sevtap Eti, Asu Maralman, Selda Bağcan, Tülay German, Semiha Yankı gibi çok ünlü sanatçıya eşlik etti.

Bu arada Türk sinemasının bir çok filminde Batılılar Orkestrası ile müzikli rol aldı.

Ertan Anapa Orkestrası ile sanatçıya eşlik ederek bütün Türkiye"yi dolaştı. Sanatçının sahibi olduğu Çatı Restoran"da sanatçı Ruhi Su"ya eşlik etti.

Bir süre Selim Özer Orkestrası ile Bebek Belediye Gazinosu"nda çalıştı.

Bu dönemde Ergun Özer, Neco, Oya German, Öztürk Serengil, Nilüfer gibi sanatçılara eşlik etti.

Daha sonra “As Altılısı” ile Luna Park Gazinosu"nda çalıştı.

Bu dönemde Salim Dündar, Tanju Okan, Juanito, Yurdaer Doğulu, Ajda Pekkan, Fikret Kızılok gibi sanatçılara eşlik etti.

Müzik yaşamını çeşitli orkestralarda sürdürürken eğitimini sürdürdü. SİGORTACILIK VE GAZETECİLİK Evlendikten sonra müziği bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı ve gazetecilik mesleğine geçti. Gazeteciliğe başladığı Hürriyet'te aralıksız (1970-1990) 20 yıl çalıştı.

Muhabirlik ve İstihbarat Şefliği yaptı.

Aynı gazeteye bağlı Gazete Gazetesi'nde İstihbarat Şefliği yaptı.

Milliyet, Milliyet Haber Ajansı ve Meydan gazetelerinde yazı işlerinde görev yaptı Türkiye Gazetesi televizyon ve magazin bölümünde görev aldı Star TV"de Halkla İlişkiler Bölümü'nde ve program bölümünde yönetici olarak görev aldı.

Rumeli Tanıtım'da Halkla İlişkiler Bölümünde görevli alarak Genç Parti ve Cem Uzan'ın yüzde 7 oy aldığı kampanyasını yürüttü.

Rumeli Hisarı Konserleri'nin yönetiminde görev aldı Metropol FM, Energy FM gibi radyoların kuruluşunu yaptı Flash TV'nin kuruluşunda görev aldı.

CEMİYET YÖNETİMLERİNDE GÖREV YAPTI Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Balotaj Kurulu Başkanlığı yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 3 dönem İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyeliğini yürüttü İstanbul Gazeteciler Derneği kurucusu ve başkan yardımcılığını yürütüyor Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) üyesi ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

SEKTÖR YAYINCILIĞI Sektör yayıncılığında EremTanıtım ileNalburiye, Oto Yedekparça, Kırtasiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Kendine ait Market Press Uluslarararası Basın Ajansı Ltd. Şti. ile Yapı Market, Süpermarket, Turizm Market, Alesta dergilerini yayınladı. Energy FM, Metropol FM radyolarının haber ve program yönetmenliğini yaptı.

Global Publication USA"nın Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu.

HALKLA İLİŞKİLER DÖNEMİ Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Basın Müşavirliği Cen Ajans Grey-GCI Halkla İlişkiler"de Medya İlişkileri Sorumlusu görevinde Koç Holding, Has Holding, Cıngıllıoğlu Holding şirketlerinin medya ilişkilerini yürüttü.

Elan-Altavia Halkla İlişkiler"de Medya İlişkileri Müdürlüğü yaptığı dönemde Çukurova Holding"e bağlı Enternasyonal Turizm A.Ş.'de Four Seasons Hotel, Swissotel Inn Göcek, Port Göcek gibi kuruluşların madya ilişkilerini yürüttü.

Unit Turizm Yatırımları A.Ş.de Basın Müşavirliği yaptı.

Bu dönemde Four Seasons Hotel, Les Ottomans Hotel, Kemer Turistik Tesisler ve İşletmeleri A.Ş., Hotel Mabiche, Park Kimeros otellerinin medya ilişkilerin yürüttü.

Fenerbahçe Spor Kulübü"nün lisanslı yayın organı olan Fenerbahçe Gazetesi"ni yayınladı ve Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptı.

Message İletişim Halkla İlişkiler'de Medya İlişkileri Direktörlüğü ile Doğuş Holding'te Scania, Krone, Müller, Dahiatsu Türkiye veTeknik Yapı'nın medya ilişkilerini yürüttü.

TurkiyeTurizm.com, TurizmMarket.net sitelerinin sahibi ve yayın Yönetmenliği yapıyor. 2009 yılı başında AirportTV'de "Turizm Masası" adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı 2009 sonunda TRT'nin yeni açılan TRT Müzik kanalında "Türk Sanat Musikisi Külliyatı" adlı 13 bölümlük dizi programının yapımcılığın ve sunuculuğunuyapıyor. İNTERNET GAZETECİLİĞİ Turkiyeturizm.com Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Turizmmarket.net Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Kadikoytimes.com, Genel Yayın Yönetmeni TurkishHaber.com, Genel Yayın Yönetmeni TELEVİZYON DÖNEMİ Flash TV'nin kuruluşunda görev aldı Star TV'de program yönetmenliği yaptı Airport TV'de 'Turizm Masası" adlı programı hazırladı ve sundu TRT Müzik'te "Türk Sanat Musikisi Külliyatı adlı 13 bölümlük belgeseli hazırlayıp, sunuyor ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR Türkiye Gazeteciler Cemiyeti / Basın Senatosu Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Vakfı üyesi Türk Basın Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Türk Basın Birliği Vakfı İstanbul Gazeteciler Derneği / Başkan Yardımcısı ve Kurucu Üye Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) / Yönetim Kurulu Üyesi Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (FİJET) / Üye Fenerbahçe Spor Kulübü, Kongre Üyesi Vefa Lisesi Mezunları Derneği Üyesi ÖDÜLLERİ - 1986 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti "Seri Ropörtaj Dalında Yılın Gazetecisi" ödülü - 1988 DİSK, Devrimci İşçi Sendikları Konfederasyonu'nun Sıkıyönetim Davalarını izlerken yaptığı haberlerle "Yılın Gazetecisi" ödülü - Bir çok kuruluştan gazetecilik dalında verilen ödüller ...